ENKODER, RESOLVER, HALL SENSÖR

Enkoder nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir ?

Servo ve tork motorlarının en iyi performansta çalışabilmesini sağlamak için geribesleme birimlerine ihtiyaç duyulur. Bunların başlıcaları enkoder, resolver, hall sensör ..vb. gibi driver için motordan bilgi gönderebilen ünitelerdir. En çok kullanılan geribesleme ünitelerinden enkoderler analog sinyalleri digital sinyallere dönüştürerek pozisyon ve hız bilgisi verebilir.

Enkoderler arayüzlerine göre Endat2.1 , Endat2.2, Hiperface, Hiperface DSL, Biss, SSI sık kullanılan tiplerdir. Enkoderler protokollerine göre çalışma frekansları, veri hızı, kablo uzunlukları gibi veriler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Resolver nedir, resolver çalışma prensibi ve çeşitleri nelerdir?

Resolver, enkoderler gibi pozisyon ve hız bilgisini sürücüye gönderebilen ve analog sinyal üreten geribesleme birimidir. Resolverların doğru çıkış üretebilmesi için uygun frekansla uyartılması gerekir, aşağıda örnek resolver çalışma prensibi verilmiştir.

Hall sensör nedir, hall sensör çalışma prensibi nasıldır ?

Hall sensörler manyetik olarak çalışabilen ve bu özellkleri nedeniyle de motorlarda pozisyon belirlemede kullanılırlar. Elektrik motorları içerisine belirli açılarla yerleştirilmek şartıyla pozisyon bilgisini sürücüye gönderebilir ancak hassasiyetleri enkoder ve resolverlara göre daha düşüktür.