Uygulamalar

Üç fazlı bir elektrik motoruna (kalıcı mıknatıs veya indüksiyon motorları) voltaj vektörünü uygulamak:

Animasyonun sıfır vektörle başlayıp bittiği ve her geçiş arasında yalnızca bir anahtarın değiştirildiği görülebilir. Bu, motorda aşırı ısınmaya ve tork dalgalanmalarına neden olan harmonikleri büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, torka katkıda bulunmayan veya gerekli manyetik alanı korumak için gerekli olan herhangi bir akım da istenmez. Bunun nedeni, güç elektroniği bileşenlerindeki kayıpların akıma bağlı olması ve soğutma sistemini zorlayacak şekilde ısıya dönüşmesidir. Transistörlerin ve diyotların aşırı ısınması, günümüzde güç elektroniği tasarlanırken karşılaşılan temel zorluklardan biridir. Alternatif, daha yüksek akım oranlarına sahip bir dönüştürücü tasarlamaktır, ancak bu fiyatı artırır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: gif_2.gif

Ayrıca mevcut bölümde kullanımda olan iki temel vektör için anahtarların durumu gösterilir. Yukarıdaki yüzde göstergesi, diğerine göre açık kalma sürelerini gösterir. Örneğin, açı tam olarak temel vektörlerle (yani 30 °) arasındaysa, her iki temel vektör de her birinin% 50’sinde açılacaktır. Bu yüzdenin, zamana göre toplam çalışma sürelerini göstermediğini unutmayın.
Voltaj büyüklüğü maksimumdan küçükse, voltajın ortalamasını düşürmek için sıfır vektörler eklenir. Yani% 70 gerilim büyüklüğünde ve hala 30 ° ‘de, her bir temel vektörün açık-süresi birbirine göre hala % 50’dir, ancak toplamda bu süre içinde % 30 sıfır vektörleme olacaktır. Her bir transistör için gerçek çalışma süresi böylece 35%;

T=Tv1+Tv3+Tv0+Tv7=35%+35%+15%+15%=100%

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-16.png